Niedobór pracowników jest coraz bardziej odczuwalny, już nie tylko na poziomie firm, ale całych państw. Wyścig o talenty jest coraz intensywniejszy, a pracodawcy poszukują sposobów, by przykuć do siebie uwagę potencjalnych pracowników. Fakt, że żyjemy w globalnej wiosce sprawia, że międzynarodowa mobilność nabiera coraz większego znaczenia i łączy w sobie potrzeby wszystkich stron. Pracownicy decydujący się na relokację mogą zarabiać lepiej, a firmy, jak i całe krajowe gospodarki, mogą kwitnąć. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, emigranci są motorem napędowym innowacyjności i produktywności, czyli dwóch kluczowych elementów niezbędnych do utrzymania konkurencyjności. Umiejętność przyciągnięcia uwagi obcokrajowców, a także ich adaptacji do reszty zespołu może wpłynąć na to, jak organizacja będzie wyglądać w przyszłości.

Planujesz zatrudnić obcokrajowców do swojej firmy? Dowiedz się, jak możemy Ci w tym pomóc:

zatrudnienie obcokrajowcow dlaczego warto
zatrudnienie obcokrajowcow dlaczego warto

integracja prowadzi do wzrostu

Liczby obrazujące wpływ zagranicznych talentów na innowacje są doprawdy imponujące. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych nieco ponad 50% patentów zostało zgłoszonych przez obcokrajowców. W 2016 roku więcej niż co drugi tzw. jednorożec (czyli start-up warty minimum miliard dolarów), posiadał przynajmniej jednego zagranicznego współzałożyciela. Niedobór pracowników dotyczy dziś niemal każdej branży. Korzyści, które może przynieść Twojej firmie zatrudnienie obcokrajowców mogą być różne. Jeśli Twoja branża cechuje się sezonowością zatrudnienie imigrantów, może pomóc Ci w okresie wzmożonego zapotrzebowania na pracowników. Nie musisz ich jednak zatrudniać we własnym zakresie. Korzystając z pomocy agencji pracy tymczasowej to agencja przejmuje na siebie wiele obowiązków związanych z pracownikami, w tym m.in. ich rekrutacją. Korzyści wynikających z zatrudnienia obcokrajowców jest jednak więcej i nie ograniczają się do firm, które posiłkują się obcokrajowcami w sezonie. Badanie McKinsey pokazuje, że firmy, których kadra kierownicza jest zróżnicowana narodowościowo mają nawet o 33% większe szanse na osiągnięcie pozycji lidera w swojej branży.

imigranci napędzają wzrost gospodarczy

Rozwój ekonomiczny firm, jak i całych gospodarek jest dziś powiązany z migracją talentów. Zgodnie z informacjami Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji imigrant jest bardziej produktywny w kraju, do którego wyjechał, niż w miejscu, z którego pochodzi. Jak bardzo? Nawet o kilkaset procent. Dzięki temu światowa gospodarka zyskuje rocznie około 3 bilionów dolarów. Dodatkowo, według ekonomistów integracja z obcokrajowcami w innych dziedzinach, takich jak edukacja, zdrowie oraz angażowanie ich w inicjatywy społeczne może przynieść kolejny bilion dolarów rocznie. Migracje talentów to trend, który będzie się utrzymywać i może stać się jednym z najważniejszych elementów nowej rzeczywistości na rynku pracy. Budując mosty zamiast barier i traktując imigrantów jako swoich partnerów budujemy silne organizacje i wzmacniamy swoją pozycję na rynku. Takie podejście pozwoli Ci także poprawić swoją pozycję w wyścigu o największe talenty.

Autor
Zespol Randstad Polska
Zespol Randstad Polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

Zapisz się