Współcześnie można zaobserwować cztery pokolenia na rynku pracy. Ich przedstawiciele różnią się między sobą cechami, wyznawanymi wartościami oraz podejściem do kwestii związanych z zatrudnieniem. Mają też nieco inne mocne i słabe strony.

W artykułach dotyczących kwestii zatrudnienia często można spotkać się z określeniem „pokolenie X, Y, Z na rynku pracy”. Odnosi się ono do trzech głównych generacji, których przedstawiciele są aktualnie aktywni zawodowo. Oprócz tego wyróżnia się tzw. baby boomers. Warto bliżej przyjrzeć się pracownikom z każdego z tych pokoleń, by dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każde z nich.

Pokolenia na rynku pracy: „baby boomers”, czyli najstarsza generacja

Najstarsze pokolenie na rynku pracy to „baby boomers”. Należą do niego osoby urodzone w latach 1946–1964 na fali powojennego wyżu demograficznego. Obecnie część z nich przeszła już na emeryturę, jednak niektórzy wciąż pozostają aktywni zawodowo.

Przedstawiciele tego pokolenia na rynku pracy wyróżniają się dużą lojalnością wobec pracodawcy. Z tego względu bardzo często przez większość życia pracują w jednej firmie. Są przy tym niezwykle zaangażowani w swoje obowiązki zawodowe, przez co mogą mieć trudności z zachowaniem odpowiedniego work-life balance.

przeczytaj też: praca w korporacji – na czym polega, jakie są jej wady i zalety?

Dla „baby boomers” najważniejsza jest stabilizacja. W ich mniemaniu dobra atmosfera ma drugorzędne znaczenie, a praca nie musi oznaczać przyjemności – najważniejsze, aby przynosiła odpowiednio wysokie zarobki i pozwalała na godne życie. Najlepiej motywują ich więc dobre warunki finansowe.

Warto także pamiętać, że pokolenie „baby boomers” ma duże przywiązanie do autorytetów. Jego przedstawiciele nie przepadają z kolei za zmianami, dlatego niekoniecznie decydują się na rozwój osobisty i zawodowy.

Kim jest pokolenie X na rynku pracy?

Pokolenie X na rynku pracy jest obecnie generacją dominującą. To osoby urodzone w latach 1965–1979. Najważniejszym dla nich doświadczeniem pokoleniowym był upadek PRL-u. Podobnie jak „baby boomers” są lojalni wobec pracodawcy, jednak w przeciwieństwie do starszej generacji stawiają na rozwój, cenią niezależność i lepiej radzą sobie z zachowaniem work-life balance. Lubią tradycyjne kontakty międzyludzkie i wolą je od komunikacji przy pomocy nowych technologii, mimo że potrafią ich używać. Nie odnajdują się też zbyt dobrze w wielozadaniowości. Tym, co wyróżnia pokolenie X na rynku pracy, jest również duże skoncentrowanie na robieniu kariery i osiągnięciu wysokiego statusu społecznego.

Millenialsi – czym wyróżnia się pokolenie Y na rynku pracy?

Pokolenie Y na rynku pracy to inaczej millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1981–1995. Najważniejsze wydarzenie, które ukształtowało charakter tej generacji, to wejście Polski do Unii Europejskiej. Uważa się, że pokolenie Y na rynku pracy jest najlepiej wykształcone – duża część jego przedstawicieli ukończyła studia i zna języki obce.

przeczytaj też: kreowanie wizerunku firmy – jaką rolę odgrywają w nim pracownicy?

Pracownicy z tej generacji charakteryzują się wielozadaniowością i brakiem przywiązania do autorytetów. Nie mają też problemu ze zmianą miejsca zatrudnienia. Jeśli praca jest dla nich interesująca, angażują się w nią, jednocześnie jednak mają spore oczekiwania. Stawiają przede wszystkim na elastyczność, wysoką pensję oraz rozwój zawodowy. Lubią także pracę zdalną. Ponadto, ważna jest dla nich dobra atmosfera, płaska struktura organizacyjna i partnerskie relacje z pracodawcą. Przedstawiciele pokolenia Y na rynku pracy często wolą też działać na własny rachunek, zamiast podlegać przełożonym.

Czym charakteryzuje się pokolenie Z na rynku pracy?

Do pokolenia Z na rynku pracy należą osoby urodzone po 1995 roku. Nazywane bywają cyfrowymi nomadami, ponieważ duży wpływ na ich życie mają nowe technologie. Praktycznie od urodzenia towarzyszą im smartfony i komputery, dlatego świetnie odnajdują się w e-marketingu i branży IT. Co istotne, są niezwykle kreatywne i otwarte na nowe rozwiązania.

Należy podkreślić, że pokolenie Z na rynku pracy uwielbia swobodę i niezależność. Jego przedstawiciele często wybierają pracę zdalną, która pozwala im na łączenie obowiązków zawodowych z realizacją własnych pasji. Ich problemem mogą być trudności z utrzymaniem koncentracji, niepokorność oraz niepewność dotycząca przyszłości.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy