Pierwsza praca zawsze jest źródłem wielu emocji. Stresujące bywa już samo jej poszukiwanie. Jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia? Czy to w ogóle możliwe? Gdzie właściwie jej szukać? Takie pytania pojawiają się w głowach wielu młodych ludzi. Zdobycie zatrudnienia wcale nie musi być jednak bardzo trudne. Wystarczy odpowiednio do tego podejść.

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie kariery zawodowej w młodym wieku. Nikogo nie dziwi więc pierwsza praca po liceum. Wciąż jednak wielu ludzi szuka zajęcia zarobkowego dopiero po ukończeniu studiów. Niezależnie od tego, kiedy postanowi się wejść na rynek zatrudnienia, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Zwiększy to szanse na zdobycie satysfakcjonującej posady. Jak znaleźć pierwszą pracę?

Pierwsza praca po studiach czy staż – co wybrać?

Pierwsza praca bez doświadczenia raczej nie będzie od razu tą wymarzoną. Na początku wiele osób podejmuje zatrudnienie w sektorach, które nie mają wiele wspólnego z ich kierunkiem wykształcenia. Stawiają wówczas na takie branże, jak np. gastronomia, sprzedaż czy obsługa klienta – w nich po prostu najłatwiej o zdobycie pierwszej pracy. Pozwala to na uzyskanie jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego oraz przydatnych umiejętności, które w przyszłości przydadzą się w budowaniu kariery.

Dowiedz się więcej: Coaching Kariery – rozwój zawodowy artykuły

Jeżeli jednak chce się, aby pierwsza praca po studiach od razu była ukierunkowana na interesującą daną osobę dziedzinę, warto pomyśleć o stażu. Tego typu rozwiązanie jest oferowane przez wiele firm specjalizujących się m.in. w marketingu, reklamie, IT, HR, administracji, finansach, logistyce itp. Odbycie praktyk pomoże w rozwoju w konkretnej branży. Część takich staży jest płatna. Oprócz tego firmy, które je organizują, często oferują potem możliwość objęcia pełnoprawnego stanowiska.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Zastanawiając się, jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne, aby do procesu poszukiwania zatrudnienia przygotować się odpowiednio wcześniej. Jeszcze w trakcie uczęszczania na studia lub do szkoły średniej trzeba postawić na rozwój umiejętności, które mogą przydać się na rynku pracy. Bez wątpienia należy do nich nauka języków obcych – najlepiej nie tylko angielskiego, lecz także jakiegoś dodatkowego. Wyjątkowo docenione mogą zostać te mniej popularne, np. szwedzki, węgierski czy chiński.

Co więcej, warto uczęszczać na dodatkowe kursy. Mogą one dotyczyć zarówno poszerzania umiejętności miękkich (np. szkolenia z asertywności, efektywnego komunikowania się, pracy zespołowej, zarządzania stresem, prowadzenia negocjacji itp.), jak i konkretnych kompetencji twardych potrzebnych w danej branży. Warto też oczywiście rozwijać swoje pasje – to również może zaprocentować podczas szukania pierwszej pracy.

Ponadto dobrze jest zdobywać doświadczenie pozazawodowe. Można to zrobić m.in. poprzez uczestnictwo w wolontariatach, praktykach studenckich, uczestnictwo w kołach naukowych itp.

Jak napisać pierwsze CV do pracy?

Kluczem do zdobycia zatrudnienia jest też napisanie dobrego życiorysu zawodowego. CV do pierwszej pracy bez doświadczenia powinno być estetyczne i czytelne. Musi też zawierać wszystkie ważne elementy tego typu dokumentu. Są to:

  • dane osobowe (imię, nazwisko oraz dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu),
  • profesjonalne zdjęcie (nie jest ono obowiązkowe, jednak warto je umieścić),
  • podsumowanie zawodowe – krótkie i zwięzły (4-5 zdań) opis osiągnięć, doświadczeń oraz planów i motywacji dotyczących zawodowej przyszłości,
  • informacje na temat doświadczenia zawodowego – w pierwszym CV do pracy, nawet jeśli wcześniej się nie pracowało, można umieścić informacje na temat działalności pozazawodowej (wspomniane wcześniej wolontariaty, praktyki itp.),
  • informacje na temat wykształcenia,
  • lista najważniejszych umiejętności (powinny być one istotne z perspektywy stanowiska, na które się aplikuje),
  • spis odbytych kursów lub zdobytych certyfikatów i uprawnień (jeśli się je posiada),
  • zainteresowania (kolejny nieobowiązkowy element, który warto umieścić, o ile zainteresowania są ciekawe i niebanalne),
  • klauzula CV (czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych).

Pisząc pierwsze CV do pracy, warto pamiętać, aby taki dokument dostosować do oferty, na którą się aplikuje. Życiorysu zawodowego nie powinno wysyłać się hurtowo w odpowiedzi na wszystkie interesujące ogłoszenia.

Oprócz tego warto też napisać list motywacyjny do pierwszej pracy, nawet jeśli pracodawca tego nie wymaga. Pokaże to zaangażowanie i determinację. W takim dokumencie należy opisać, co można dać firmie i dlaczego chce się pracować właśnie w niej.

Zobacz również:

  1. Jak napisać dobre CV? Sposoby i wskazówki
  2. Na jakie umiejętności w CV zwraca uwagę pracodawca?
  3. CV studenta bez doświadczenia – jak napisać?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę