001 Female with male from the back. Primarily blue. Inside.
001 Female with male from the back. Primarily blue. Inside.

Ponad 3/4 polskich firm w pierwszym półroczu 2019 roku poszukiwało pracowników - czytamy w raporcie "Plany Pracodawców" przygotowanym przez Randstad. To porównywalny wynik do tego sprzed roku (w 2018 roku - 77%, czyli o 1 p.p. mniej). Pracodawcy sygnalizują jednak, że nie zawsze udaje im się zakończyć rekrutacje tak, jak tego by chcieli, czyli zatrudnieniem potrzebnej liczby pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

firmy z zachodniej części kraju chętniej poszukują pracowników

Najczęściej pracowników poszukiwały firmy z województw zachodnich (84%) – wyróżniały się na tle pozostałych, w których odsetek ten oscyluje między 76% w centrum a 78% na północy. Rekrutacje prowadziły niemal wszystkie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a także przede wszystkim firmy logistyczne (83%), przemysł (82%) i handel (81%).

pobierz pełny raport z badania »

Najwięcej ofert pracy publikowały firmy, które prowadzą działalność we wsiach w obrębie aglomeracji miejskich (84%) oraz największych metropoliach (83%). Najrzadziej w najmniejszych miastach do 20 tys. mieszkańców (71%).

pracodawcy chcą zatrudniać, ale nie zawsze im się udaje

Jak pracodawcy radzą sobie z rekrutacją pracowników? Na pewno nie tak, jakby chcieli. Tylko nieco ponad 4 na 10 kończy się bowiem zapełnieniem wszystkich oferowanych wakatów chętnymi o odpowiednich kwalifikacjach (43%, o 2 p.p. więcej niż przed rokiem). 27% pracodawców zatrudnia mniej osób niż planowali (ten odsetek jest o 4 p.p. mniejszy niż przed rokiem), 15% natomiast zapełnia wszystkie wakaty, ale w trakcie procesu rekrutacyjnego obniża wymagania wobec braku kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami (o 3 p.p. częściej niż przed rokiem). 11% rekrutacji kończy się bez zatrudnienia kogokolwiek (przed rokiem 14%).

szczegółowe dane znajdziesz w naszym raporcie »