Administrator bezpieczeństwa informacji to osoba, która zostaje powołana na to stanowisko pracy przez administratora danych. Jej zadania są szczegółowo określone przez nowelizację ustawy o ochronie danych osobowych z 1 stycznia 2015 roku. 

Podstawowym zadaniem administratora bezpieczeństwa informacji jest dbanie o to, aby w firmie były przestrzegane wszystkie przepisy o ochronie danych osobowych, także te związane z RODO. Dodatkowo osoba na takim stanowisku zajmuje się przygotowywaniem regulaminów i raportowaniem.

Administrator bezpieczeństwa informacji – edukacja i codzienne zadania

Administrator bezpieczeństwa informacji to stanowisko regulowane prawnie, co oznacza, że osoba, która chce tak pracować, musi spełnić szereg warunków. Do najważniejszych kryteriów można zaliczyć: 

 1. Wymogi bezpośrednio dotyczące osoby zainteresowanej taką pracą:
 • pełna zdolność do czynności prawnych;
 • wiedza z zakresu ochrony danych osobowych;
 • niekaralność. 
 1. Wymogi dotyczące kwestii organizacyjnych w danej firmie:
 • zatrudniony na tym stanowisku pracownik podlega bezpośrednio administratorowi danych;
 • administrator bezpieczeństwa informacji powinien mieć zapewnione wszelkie środki do pracy. 

Należy zaznaczyć, że zatrudniona na tym stanowisku osoba wcale nie musi skończyć konkretnego kierunku studiów, powinna jednak mieć wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych. Oznacza to, że przydadzą jej się nie studia wyższe, a odpowiednie kursy i certyfikaty. Taka praca wymaga bardzo dużej odpowiedzialności, precyzji w działaniu, skrupulatności, a także chęci postępowania w zgodzie z przepisami prawa. Do zadań administratora bezpieczeństwa informacji zalicza się:

 • sprawdzanie zgodności przetwarzanych danych osobowych z przepisami o ochronie tych informacji;
 • nadzorowanie opracowywania aktualnej dokumentacji;
 • tworzenie raportów;
 • prowadzenie rejestru danych;
 • kontrola ewidencji dokumentów i wydanych zaświadczeń;
 • nadzorowanie udostępniania danych osobowych;
 • kontrolowanie dostępu osób niepowołanych do systemu.

przeczytaj też: czym zajmuje się analityk IT i ile można zarobić na tym stanowisku?

Obecnie konieczne jest zarejestrowanie administratora bezpieczeństwa informacji w systemie ogólnokrajowym. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Zgłoszeniu podlega także odwołanie administratora z pełnionej funkcji. Należy dodać, że to stanowisko odpowiedzialne, a w sytuacji, gdy taka osoba udostępnia dane komuś niepowołanemu, podlega grzywnie oraz karze pozbawienia wolności do 2 lat. Oczywiście zostaje też zwolniona z pracy. Kara dotyczy także nieumyślnego udostępnienia danych osobowych.

 

1006.jpg
1006.jpg

Administrator bezpieczeństwa informacji – zarobki 

Zarobki administratora bezpieczeństwa informacji należą do wysokich jak na polskie warunki. Z dostępnych raportów wynika, że osoba na takim stanowisku zarabia średnio 8300 złotych brutto, czyli ok. 6000 złotych netto. Wynagrodzenie administratora jest więc znacznie wyższe od średniej krajowej, przy czym warto zaznaczyć, że na wysokość tej sumy wpływa też staż pracy, miejsce zatrudnienia oraz dodatkowe kwalifikacje i kompetencje. Pracownicy na takim stanowisku dosyć często otrzymują różne benefity, zwłaszcza wtedy, gdy zatrudnieni są w korporacjach. Do popularnych benefitów należą: prywatna opieka medyczna, karta sportowa, ubezpieczenie na życie oraz różne świadczenia socjalne. Zdecydowana większość osób zatrudnionych jako administratorzy bezpieczeństwa informacji pracuje w ramach umowy o pracę, co oznacza dużą stabilność zatrudnienia. Dodatkowo około 15% pracowników otrzymuje premię. 

przeczytaj też: czym zajmuje się rekruter i jak można nim zostać?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę