Ostatnie lata dobitnie pokazały, jak zmienne i niepewne może stać się otoczenie biznesowe. Wiele firm, w reakcji na zachodzące zmiany, zdecydowało się w tym czasie na przeprowadzenie restrukturyzacji, modyfikacje modelu biznesowego czy relokację swoich procesów. Niestety jedną z wielu konsekwencji takich zmian były niełatwe decyzje o zwolnieniach pracowników.

Decyzje o zwolnieniach są często tak trudne, ponieważ dla wielu pracowników wiążą się z dużymi emocjami, stresem, poczuciem bezsilności i niepewnością co do przyszłości. Dlatego właśnie w takich momentach nieocenionym wsparciem dla pracodawcy i pracowników staje się outplacement.

Co to jest outplacement? To proces, którego celem jest pomoc pojedynczym pracownikom (outplacement indywidualny) lub grupie pracowników (outplacement grupowy) w procesie zmiany pracy, znalezieniu nowych możliwości zawodowych, a nawet przekwalifikowaniu się. Odpowiednio zaprojektowany program outplacementowy pomaga organizacji złagodzić negatywne skutki zwolnień dla każdej ze stron, ponieważ dobrze przeprowadzony outplacement pomaga m.in. zadbać także o dobre samopoczucie i motywację pracowników, którzy zostają w firmie, ochronić reputację pracodawcy, oszczędzić zasoby oraz ułatwić przyszłe rekrutacje. Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany outplacement? Oto kilka elementów, które wytypowaliśmy, tworząc i prowadząc u naszych klientów program outplacementowy Randstad RiseSmart.

heart

potrzebujesz przeprowadzić outplacement? Zrób to w dobrym stylu

dowiedz się więcej

wsparcie emocjonalne – fundament udanego outplacementu

W ramach Randstad RiseSmart podchodzimy do outplacementu z wyjątkową troską o pracowników. Skupiamy się przede wszystkim na ich emocjonalnym wsparciu i skutecznym przygotowaniu do nowych wyzwań zawodowych. Dlatego właśnie spotkania uczestników programu outplacementowego z naszymi coachami kariery koncentrują się nie tylko na aspektach zawodowych, ale również na tych emocjonalnych. Wiemy, że pierwsze kroki po stracie pracy mogą być bardzo trudne, dlatego staramy się pomóc uczestnikom tego procesu odnaleźć się na rynku pracy i zobaczyć w tej zmianie szansę na rozwój i lepsze jutro. W naszym programie outplacementowym uznajemy, że smutek, łzy i potrzeba oddechu są częścią takich spotkań.

Profesjonalne podejście do trudnych rozmów w ramach outplacementu sprawia, że stajemy się zaufanym partnerem zarówno pracodawcy, jak i pracownika. W tym samym czasie pomagamy bowiem firmie w złagodzeniu emocjonalnych trudności związanych ze zwolnieniami pracowników, zdejmujemy z barków pracodawcy ciężar związany z tym niełatwym zadaniem i ułatwiamy wszystkim pracownikom przejście przez ten proces.

heart

potrzebujesz przeprowadzić outplacement? Zrób to w dobrym stylu

dowiedz się więcej

program outplacementowy to nie tylko przygotowanie CV

Outplacementowe wsparcie w poszukiwaniach pracy często kojarzy się z pomocą w przygotowaniu CV. My z kolei wychodzimy z założenia, że stworzenie wysokiej jakości CV i listu motywacyjnego to tylko jeden z elementów skutecznych poszukiwań nowego zatrudnienia. Właśnie dlatego nasz zespół konsultantów ds. budowania marki osobistej nie tylko pomaga w przygotowaniu tego rodzaju materiałów. Ale także skupia się na aktualnych trendach i strategiach brandingowych. Takich jak wypracowanie efektywnego profilu w biznesowych mediach społecznościowych – kluczowego narzędzia w dzisiejszym świecie rekrutacji. Wspieramy uczestników programów outplacementowych w kształtowaniu ich obecności online na przykład w serwisie LinkedIn. Pomagamy im zidentyfikować te części profilu, nad którymi trzeba popracować, aby uczestnik programu mógł skutecznie prezentować swoje umiejętności i osiągnięcia oraz doradzamy, jak to zrobić.

coaching kariery i łatwość kontaktu

Kolejną częścią outplacementowej układanki są coaching kariery oraz przygotowanie uczestników do rozmów kwalifikacyjnych. Korzystamy w tym procesie z naszej eksperckiej wiedzy i 60-letniego doświadczenia jako lidera na rynku rekrutacyjnym. Dzięki temu wiemy, na co powinien zwrócić uwagę pracownik, by dobrze wypaść na rozmowie z potencjalnym pracodawcą.

Dużym atutem programu outplacementowego powinien być także łatwy kontakt uczestników z zespołem ekspertów. W Randstad RiseSmart stawiamy w tym obszarze na elastyczność, brak sztywnych reguł i perfekcyjne dopasowanie się do uczestników. Pracownicy, którzy uczestniczą w programie, kontaktują się z naszymi ekspertami tak, jak im wygodnie. Telefonicznie, mailowo, podczas spotkań twarzą w twarz czy poprzez portal LinkedIn. Dzięki temu pracownicy uczestniczą w programie outplacementowym w sposób, który najbardziej odpowiada ich potrzebom oraz oczekiwaniom. Czują się dzięki temu bardziej komfortowo i swobodnie.

Male with glass and red blazer sitting in a green chair talking to a female sitting in a green chair
Male with glass and red blazer sitting in a green chair talking to a female sitting in a green chair

przeprowadź outplacement w dobrym stylu

Outplacement to więcej niż tylko pomoc w znalezieniu nowej pracy. To kompleksowe wsparcie na wielu płaszczyznach, które pomaga zarówno pracownikom, jak i pracodawcom przejść przez trudny czas zmiany z pewnością siebie i optymistycznym spojrzeniem w przyszłość. Tak właśnie działa program outplacementowy Randstad RiseSmart. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, zajrzyj tutaj.

heart

potrzebujesz przeprowadzić outplacement? Zrób to w dobrym stylu

dowiedz się więcej
o autorze
joanna bolinska
joanna bolinska

Joanna Bolińska

senior hr consultant w randstad polska

Doświadczona konsultantka HR z ogromną pasją do prowadzenia szkoleń oraz sesji coachingowych. Zaraża współpracowników greckim temperamentem oraz dobrą energią. Prywatnie spełnia się jako szczęśliwa mama i żona.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się