Współpraca z agencją pracy tymczasowej może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Skorzystanie z jej usług pozwala m.in. na uelastycznienie zatrudnienia i pomaga utrzymać taką liczbę pracowników, jaka w danym momencie jest potrzebna Twojej organizacji. Współpraca z agencją pracy tymczasowej może być zarówno odpowiedzią na nieprzewidzianą rotację, jak i wzmożone zapotrzebowanie na pracowników. Co jeszcze powoduje, że warto współpracować z agencją pracy tymczasowe?

Jak swoją sytuację na rynku pracy postrzegają pracownicy w Twoim regionie? Dowiedz się tego z najnowszego raportu Monitor Rynku Pracy:

pobierz raport

Współpraca z agencją pracy tymczasowej odciąża Cię od wielu formalnych aspektów związanych z rekrutacją i kadrami. To agencja jest odpowiedzialna za:

  • rekrutację odpowiednich osób i ich zatrudnienie,
  • wypłatę wynagrodzeń,
  • naliczanie urlopów,
  • odprowadzanie podatków, składek ZUS oraz wpłat na PFRON.
kiedy warto skorzystac z uslug agencji pracy tymczasowej
kiedy warto skorzystac z uslug agencji pracy tymczasowej

Agencja pracy tymczasowej przejmuje na siebie proces rekrutacji, który może być czasochłonny. A także staje się odpowiedzialna za wszelkie powinności kadrowo-płacowe, dbając o zgodność rozliczeń z obowiązującymi przepisami. W zakres jej kompetencji wchodzi również rozliczenie PIT-u pracownika tymczasowego na koniec roku.

Do zadań agencji pracy tymczasowej należy także odpowiednie przygotowanie pracownika do pracy. To ona czuwa nad ważnością jego badań lekarskich (wstępnych, okresowych i kontrolnych) oraz zawiera z nim umowę o pracę tymczasową. Wszystkie te aspekty sprawiają, że jako przedsiębiorca możesz skupić się na tym, co ważne dla rozwoju Twojej firmy.

Elastyczność zatrudnienia to jedna z największych korzyści wynikających ze współpracy z agencją pracy tymczasowej. Dzięki temu zyskujesz możliwość optymalizacji liczebności kadry pracowniczej na zasadzie „just in time”. W ten sposób dysponujesz tyloma pracownikami, ilu potrzebujesz w danym momencie. Jest to możliwe za sprawą m.in. elastyczności wypowiedzenia typowej dla umowy o pracę tymczasową.

sezonowość branży

Firmy, które działają w branżach charakteryzujących się sezonowością, mogą potrzebować zwiększonej liczby pracowników w ściśle określonym czasie, np. gdy otrzymują dużo większą liczbę zamówień niż zazwyczaj. Agencje pracy tymczasowej są w stanie zapewnić dużą liczbę pracowników tymczasowych w krótkim czasie. Jest to możliwe m.in. dlatego, iż posiadają na bieżąco aktualizowane bazy pracowników. Agencje dbają o to, aby zatrudniane osoby były dopasowane do wykonywanej pracy. Weryfikują umiejętności kandydatów np. przez przeprowadzenie testów manualnych. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo zyskuje sprawdzony personel. Co więcej, w ramach usługi outsourcingu transportu agencja pracy tymczasowej jest w stanie dostarczyć pracowników z miejscowości oddalonych od zakładu.

pracownik na zastępstwo

Współpraca z agencją pracy tymczasowej sprawdza się także, gdy pojawi się potrzeba zastąpienia pracownika, np. z powodu jego urlopu macierzyńskiego lub nagłej, dłuższej nieobecności, wynikającej z choroby lub oddelegowania do innego projektu. Krótszy okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową, w porównaniu do umowy kodeksowej daje większą elastyczność w podjęciu decyzji o tym, kiedy zakończyć współpracę.

Pozyskanie pracownika tymczasowego może być też metodą na obsadzenie stanowisk charakteryzujących się dużą rotacją. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które pozwala zapobiec przestojom w pracy, nie rozwiązuje jednak samego problemu. Agencja pracy tymczasowej może pomóc zdiagnozować przyczynę rotacji oraz zminimalizować ją, np. poprzez rekomendację konkretnych działań employer brandingowych.

Co więcej wiele firm dostrzega w pracy tymczasowej możliwość wydłużenia okresu sprawdzenia umiejętności pracownika. Tak zwane ‘try and hire’ pozwala pracodawcy użytkownikowi przyjrzeć się pracownikowi przez okres 6-9 miesięcy i dopiero po tym czasie podjąć decyzję czy chce zatrudnić tę osobę już bezpośrednio w swojej firmie.

odpowiedź na zmienność procesów produkcji

Duża zmienność, nieregularność oraz nieprzewidywalność zamówień od kontrahentów – jeśli któryś z tych aspektów dotyczy Twojego przedsiębiorstwa, to współpraca z agencją pracy tymczasowej może pozwolić Ci dopasować poziom obsady do aktualnego zapotrzebowania. Agencja ma możliwość szybkiego skontaktowania się z osobami, spełniającymi odpowiednie wymagania oraz przygotowania grupy kandydatów chętnych do rozpoczęcia pracy. Dzięki zaawansowanym narzędziom do planowania jest w stanie w efektywny sposób wykorzystać ich różną dostępność. W praktyce oznacza to, że możesz ograniczyć liczbę nadgodzin, pełnych etatów i stałych pracowników. Pozwoli to na redukcję kosztów prowadzenia działalności, co jest szczególnie istotne, gdy liczba zamówień od kontrahentów spada.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej to rozwiązanie coraz chętniej wybierane, także przez polskich pracodawców. Pozwala w efektywny sposób zarządzać kadrami i uelastycznić zatrudnienie, dostosowując jego wielkość oraz charakter do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa.

o autorze

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się