Działalność agencji pracy tymczasowej kojarzona jest głównie z usługami rekrutacji i doradztwa personalnego. Tymczasem mają one do zaoferowania firmie o wiele więcej. W jakich aspektach jej wsparcie okaże się szczególnie przydatne?

nie tylko rekrutacja – w czym jeszcze może pomóc ci agencja pracy tymczasowej
nie tylko rekrutacja – w czym jeszcze może pomóc ci agencja pracy tymczasowej

wybór lokalizacji i określenie dostępności pracowników

Jednym z kluczowych aspektów, które mogą ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Czy firma ma znajdować się w łatwo dostępnym dla klientów miejscu? Czy na branym pod uwagę terenie istnieją sprzyjające warunki klimatyczne? Czy przedsiębiorstwo będzie miało dostęp do surowców i wykwalifikowanych pracowników? To tylko kilka pytań, na które musi sobie odpowiedzieć przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na budowę placówki.

W wyborze odpowiedniej lokalizacji może pomóc agencja pracy tymczasowej. Takie organizacje dysponują szeroką wiedzą na temat lokalnych rynków, a niektóre z nich – np. Randstad – współpracują ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi oraz Państwową Agencją Inwestycji i Handlu. Stanowią więc cenne źródło informacji, zwłaszcza jeśli pod uwagę bierzesz kilka lokalizacji i nie wiesz, którą wybrać.

Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej dowiesz się m.in., jak kształtują się ceny wynajmu i kupna przestrzeni w rozważanych miejscach. Zyskasz także wiedzę na temat tego, jakie przedsiębiorstwa już tam działają. Dlaczego jest to tak istotne?

Duże natężenie firm o podobnym profilu może sprawić, że walka o pracowników będzie wyjątkowo zacięta. Agencja pracy tymczasowej może jednak pokazać Ci szerszy kontekst. 

Przy wyborze lokalizacji należy również zastanowić się, jakie kompetencje będą wymagane od przyszłych pracowników. Sygnałem do otwarcia oddziału lub zakładu w danej lokalizacji może być np. obecność szkół kształcących osoby wpisujące się w poszukiwany profil kandydata. Zapewni to stały napływ kandydatów. Wybór takiego miejsca może przynieść Ci więcej korzyści niż bardziej zaludniony obszar, w którym jednak brakuje osób posiadających kompetencje potrzebne do pracy w Twojej organizacji.

Niekoniecznie musisz ograniczać się do prowadzenia rekrutacji w najbliższym obszarze. Czasami warto rozszerzyć zakres poszukiwań. W takim wypadku agencja zarekomenduje Ci potencjalne działania, które możesz podjąć, by przyciągać kandydatów.

Źródłem informacji o dostępności potencjalnych pracowników jest właśnie agencja pracy tymczasowej. Dzięki wewnętrznej bazie może ona także natychmiast zweryfikować, ilu kandydatów z określonymi kompetencjami, doświadczeniem i umiejętnościami językowymi możesz spodziewać się w danym regionie.

pobierz najnowszą edycję badania Monitor Rynku Pracy i dowiedz się, jak swoją sytuację na rynku postrzegają pracownicy z poszczególnych regionów:

pobierz raport

przygotowanie transportu

Gdy jednak prowadzisz działalność na konkretnym obszarze i widzisz, że dostępność kandydatów w okolicy jest coraz mniejsza, to agencja pracy tymczasowej może pokaże Ci nieco inną perspektywę działania, rekomendując poszerzenie obszaru poszukiwań. Mobilność takich osób może być jednak ograniczona. To z kolei oznacza, że mimo iż mogliby być zainteresowani pracą w Twojej firmie, nie możecie rozpocząć współpracy.

W takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej może zaproponować organizację transportu. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, agencja zajmie się całym procesem - przygotuje optymalne trasy transportu, uwzględniając te miejsca, w których mieszka najwięcej osób zainteresowanych pracą w Twojej firmie. Będzie także na bieżąco monitorować sytuację i usprawniać proces, dostosowując przebieg trasy do preferencji pracowników oraz optymalizować koszty transportu.

Jeżeli chciałbyś zająć się tym aspektem we własnym zakresie, potrzebowałbyś do tego sztabu ludzi. Co więcej, musieliby się oni zająć wieloma kwestiami, w tym:

  • opracowaniem tras transportu,
  • znalezieniem odpowiedniej firmy transportowej,
  • przygotowaniem umów między przedsiębiorstwem a firmą transportową,
  • wdrażaniem usprawnień, np. aktualizacją tras, dodaniem do niej kolejnych przystanków,
  • prowadzeniem obsługi administracyjnej,
  • rozliczeniami z dostawcą usług transportowych.

Obowiązków jest więc całkiem sporo. Współpracując z agencją w zakresie organizacji transportu nie angażujesz w proces pracowników wewnętrznych, którzy mogą skupić się na innych obowiązkach. 

Zorganizowanie transportu pracowników to nie jedyny aspekt, w przypadku którego możesz liczyć na pomoc agencji pracy tymczasowej. Wspierają one także przedsiębiorstwa w rekrutacji i legalizacji zatrudniania obcokrajowców, znajdując im zakwaterowanie i zapewniają pomoc przy zameldowaniu. Jeśli rozważasz angaż obcokrajowców, zapoznaj się z innym naszym artykułem – 3 aspekty, które pomogą przygotować firmę na zatrudnienie obcokrajowców.

doradztwo w zakresie zmiany systemu pracy

Zdarza się, że wzrost zamówień niesie za sobą potrzebę zmiany systemu pracy, np. na podstawowy czas pracy, zwany potocznie czterobrygadowym. Bez tego zrealizowanie celów przedsiębiorstwa i zobowiązań względem kontrahentów nie byłoby możliwe.

Pracownicy jednak nie muszą postrzegać tej zmiany jako korzystnej – w trybie tym pracuje się przecież także w weekendy. Może stanowić to dla personelu sporą niedogodność. Bywa więc, że pracownicy po wprowadzeniu takiej zmiany odchodzą z firmy.

Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej możesz tego uniknąć. Agencja pomoże Ci odpowiednio zakomunikować personelowi potrzebę zmiany systemu pracy. Pracownicy powinni mieć świadomość, dlaczego ma ona miejsce. Koniecznością jest także wyszczególnienie korzyści, jakie może im ona przynieść, np. wyższe wynagrodzenie, atrakcyjne dodatki za pracę w tym systemie i dni wolne w tygodniu, które można wykorzystać na załatwienie różnych spraw, np. urzędowych, których uregulowanie nie mogłoby nastąpić w weekend, opieki nad dziećmi.

W tym przypadku warto zdać się na doświadczenie agencji pracy tymczasowej. Podobne projekty realizowała ona dla wielu innych przedsiębiorstw. Wie zatem, na co zwrócić uwagę, by wszystko przebiegło zgodnie z planem, a wdrażanie zmian zakończyło się sukcesem.

Utrzymanie pracownika będzie prostsze, gdy przechodząc na wspomniany system pracy, dasz mu coś w zamian. Agencja pracy tymczasowej może wskazać m.in., jak kształtują się stawki na rynku i podpowie, czy powinieneś (i w jakim stopniu) zwiększyć wynagrodzenie, by pracownicy nie zrezygnowali z pracy. Agencja pracy tymczasowej z wyprzedzeniem zakomunikuje zmianę pracownikom i przedstawi korzyści jakie z tej zmiany płyną.

Agencja pracy tymczasowej nie tylko świadczy usługi rekrutacji, pracy tymczasowej oraz leasingu pracowniczego, ale i służy wsparciem w przypadku wyboru optymalnej lokalizacji przedsiębiorstwa, określania dostępności personelu w danym miejscu, organizacji transportu pracowników, załatwieniem formalności niezbędnych do zatrudnienia cudzoziemców czy wreszcie przeprowadzania zmiany systemu czasu pracy. Pozwala to na usprawnienie działania organizacji, pozytywnie wpływając na jej rozwój.

o autorze
Anna Loc
Anna Loc

Anna Loc

senior branch manager w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się