Korzyści dla firm, wynikające z pracy tymczasowej nie ograniczają się tylko do wysoko wolumenowych rekrutacji pracowników fizycznych i zaspokojenia potrzeb produkcyjnych. W istocie może takie rozwiązanie może także świetnie się sprawdzić w przypadku pracowników biurowych.

praca tymczasowa w pracy biurowej
praca tymczasowa w pracy biurowej

kiedy warto?

Sezonowy wzrost zapotrzebowania na pracowników może być widoczny również biurach. W przedsiębiorstwach działających w branży retail, przy szczytach sprzedażowych, spowodowanych np. świętami potrzebna może być dodatkowa pomoc w księgowości czy dziale sprzedaży. Pomoc nie na stałe, lecz na konkretny czas może być także niezbędna podczas wprowadzania nowego produktu na rynek czy rozszerzenia zakresu działalności przedsiębiorstwa.

Gdy w organizacji brakuje rąk do pracy, a pozyskanie nowych osób własnymi siłami jest czasochłonne skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Cały proces - dotarcie do kandydatów, rozmowy rekrutacyjne, zatrudnienie i administrowanie - znajduje się po stronie agencji. To z kolei może obniżyć koszty prowadzenia działalności. Zdarza się, że organizacje decydują się nie mieć rekruterów wcale lub ich bardzo ograniczoną liczbę. Tym samym pozyskanie nowych, podczas zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, przeciąga się. To coś, czego unikasz współpracując z agencją pracy tymczasowej.

pracownik dopasowany do potrzeb

Współpraca z agencją w zakresie pozyskania pracowników tymczasowych do biur sprawia, że takie osoby przychodzą do firmy praktycznie z dnia na dzień. Agencja pozostaje w stałym kontakcie z pracownikami tymczasowymi, którzy świadczą podobną pracę dla różnych pracodawców użytkowników. Dzięki temu agencja jest w stanie elastycznie zarządzać pulą pracowników, zapewniając im pracę w organizacjach, które w danym momencie potrzebują dodatkowych osób. To sytuacja, w której wygrywa każda ze stron. Oferta przedsiębiorstwa zapewniającego pracę tylko na 2 tygodnie byłaby bardzo słabo postrzegana. Agencja jednak po tym okresie może zaoferować pracownikowi zatrudnienie w kolejnej organizacji. Do firmy natomiast przychodzi osoba posiadająca kompetencje niezbędne do pracy na konkretnym stanowisku.

elastyczność zatrudnienia

Praca tymczasowa w biurach świetnie sprawdza się także podczas poszukiwań osoby na zastępstwo. Firmy często korzystają z takiego rozwiązania w przypadku pracowników recepcji. Gdy jedna z dwóch odpowiedzialnych osób idzie na urlop lub zachoruje, liczba obowiązków może być za duża dla jednego pracownika. Jednak fakt, że niezależnie od firmy zakres obowiązków na tym stanowisku jest zbliżony, nowa osoba nie potrzebuje długiego wdrażania się, zaznajamiania się z procedurami czy poszczególnymi zespołami. 

Zatrudnienie pracowników tymczasowych na stanowiskach biurowych ma jeszcze jedną ogromną korzyść dla organizacji - możliwość dłuższej weryfikacji kompetencji specjalistów w ramach try&hire. Wszystko to sprawia, że zyskujesz ogromną elastyczność zatrudnienia.

współpracując z osobami ceniącymi sobie elastyczne formy zatrudnienia, niezależnie czy mówimy o pracownikach tymczasowych, czy freelancerach, istotne jest utrzymywanie ich zaangażowania na odpowiednim poziomie. Przygotowaliśmy poradnik zawierający 3 wskazówki, jak możesz tego dokonać:

dowiedz się więcej
o autorze
Katarzyna Gąciarek
Katarzyna Gąciarek

Katarzyna Gąciarek

branch manager w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się