W wielu firmach panuje zwyczaj kupowania prezentów na odejście z pracy dla współpracowników. Często całe zespoły pracownicze składają się na podarunek. Prezent na odejście z pracy powinien być spersonalizowany i dopasowany do niecodziennej sytuacji.

Odejście kolegi lub koleżanki z pracy jest okazją do zakupu wyjątkowego prezentu, który będzie kojarzył się danej osobie z zespołem pracowników lub z danym miejscem pracy. Najlepiej jest wręczyć podarunek w ostatni dzień pracy i sprawić przyjemność danej osobie. 

Prezent na odejście z pracy koleżanki

Kwiaty, czekoladki lub pyszny szampan to sprawdzone prezenty, którymi można obdarować koleżankę z pracy. Jednak prezent na odejście koleżanki z pracy powinien być wyjątkowy i wiązać się w jakiś sposób ze wspomnieniami z miejsca pracy. Właśnie dlatego dobrze jest wybrać spersonalizowany podarunek. Jaki prezent na odejście z pracy będzie najlepszy? Świetnym pomysłem na prezent dla koleżanki jest zakup kubka lub albumu z dedykacją. Do albumu można włożyć zdjęcia z imprez integracyjnych, ze wspólnie spędzonego czasu w biurze, a także z miłych chwil po pracy. Oczywiście taki prezent można kupić dla osoby, którą się dobrze zna i z którą spędzało się sporo czasu. W sytuacji, w której pracownicy bardzo słabo się znają, dużo lepszym podarunkiem będzie zakup czekoladek, dobrego wina i notatnika. Można także zdecydować się na prezent na odejście z pracy, który będzie powiązany z przyczyną opuszczenia firmy. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w przypadku kobiet, które odchodzą na urlop macierzyński lub rezygnują z pracy z powodów związanych z wychowywaniem dziecka. Można kupić zarówno coś dla malucha, jak i dla mamy, na przykład śpioszki, zabawkę, zestaw książek o macierzyństwie. Z kolei dla osoby przechodzącej na emeryturę, dobrym pomysłem jest prezent powiązany z hobby i zainteresowaniami. Koleżance, która przechodzi na emeryturę, można kupić zestaw szachów, ulubioną płytę lub książkę. 

Prezent na odejście z pracy dla kolegi

W przypadku podarunków dla kolegów, warto kierować się ich zainteresowaniami. Właśnie dlatego jako prezent dla kolegi z pracy na odejście można zakupić voucher na jazdę wyścigowym samochodem lub grę na konsolę. Takie podarunki sprawdzą się jednak tylko wtedy, jeżeli pracownik, który odchodzi, był w jakimś stopniu zaznajomiony z resztą zespołu. W sytuacji, w której odchodzącego pracownika zna się bardzo słabo, zawsze można postawić na uniwersalne podarunki. Dobrym pomysłem na prezent dla kolegi na odejście z pracy może być droższy alkohol, na przykład wyjątkowe wino lub whisky, a także karta podarunkowa. Prezent na odejście z pracy kolegi może być także spersonalizowany, dzięki czemu były pracownik będzie dobrze wspominał firmę. Dlatego też można zdecydować się na zakup kubka z dedykacją lub eleganckiego zestawu piór. W sytuacji, w której zespół pracowników nie ma pomysłu na prezent dla odchodzącej osoby, zawsze można przygotować kartkę z życzeniami lub kosz owoców i słodyczy. 

Prezent na odejście z pracy: jak powinno wyglądać pożegnanie?

Poza zakupem spersonalizowanego i wyjątkowego prezentu dla odchodzącego pracownika warto pamiętać o niepisanych zasadach, związanych z tym, w jaki sposób zorganizować ostatni dzień w pracy. W niektórych firmach złotą zasadą jest organizacja wspólnego śniadania lub lunchu, w trakcie którego wspomina się cały przepracowany okres w firmie. W niektórych przedsiębiorstwach to odchodzący pracownik przynosi ciastka lub słodycze i dzieli się nimi ze swoim zespołem. Warto pamiętać o tym, że prezentem na odejście z pracy może być wspólnie spędzony czas i słowne życzenia od zespołu pracowników.

Dowiedz się również: