Praca tymczasowa zawierana jest na podstawie umowy między trzema stronami: agencją pośrednictwa pracy, pracownikiem i pracodawcą użytkownikiem. Zasady takiej współpracy są niezwykle proste. Pracownik zatrudniany jest przez agencję, a następnie oddelegowywany do wykonywania określonych zadań na rzecz pracodawcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest znalezienie idealnego pracownika, którego umiejętności odpowiadają wymogom danego stanowiska. 

Czym zajmuje się agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej, znana też jako agencja pośrednictwa pracy czy agencja zatrudnienia, ma kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim zajmuje się kwestiami związanymi z rekrutacją i selekcją kandydatów oraz formalnościami dotyczącymi ich zatrudnienia. Poza tym, po stronie agencji leży wybór odpowiednich pracowników spełniających wymogi danej firmy i pozostawienie ich do dyspozycji przedsiębiorstwa.

Wiele agencji pośrednictwa pracy zajmuje się też doradztwem personalnym. Ponadto niektóre z nich oferują nie tylko pracę tymczasową, ale również stałą zarówno w kraju, jak i za granicą. Umożliwia to znalezienie zatrudnienia, które odpowiada aktualnej sytuacji życiowej pracownika.

Kto powinien skorzystać z pośrednictwa pracy?

Z usług agencji pracy tymczasowej korzystają najczęściej młode osoby, które dopiero rozpoczynają budowanie swojej pozycji na rynku pracy. Brak bogatego doświadczenia zawodowego często jest dla nich przeszkodą w znalezieniu wymarzonego zatrudnienia. Pomoc agencji pracy tymczasowej jest w tym przypadku nie do przecenienia. Pracujący w niej specjaliści dokładnie analizują umiejętności kandydata i umożliwiają mu podjęcie pracy w miejscu, w którym może się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Co więcej, agencje pracy często współpracują ze znanymi korporacjami, do których stosunkowo trudno dostać się poprzez bezpośrednią rekrutację. Wybór pośrednictwa pracy zwiększa więc szanse na zdobycie zatrudnienia w niedostępnym do tej pory miejscu.

zobacz również: czym jest zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej? wady i zalety rozwiązania

Praca przez agencję jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze studiują, ponieważ umożliwia podjęcie dodatkowego zatrudnienia w elastycznym wymiarze godzin. Dzięki temu, studenci mogą pogodzić obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni.

Podjęcie pracy przez agencję jest także odpowiednim wyjściem dla tych, którzy szukają szybkiego zarobku, a także tych, którzy niedawno stracili pracę i potrzebują przynajmniej tymczasowego źródła utrzymania.

Szukanie zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej polecane jest również osobom, które przez dłuższy czas pozostawały bezrobotne. Dotyczy to także ludzi po 50. roku życia, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy, która odpowiada ich kompetencjom.

Pośrednictwo pracy pomoże również w znalezieniu legalnej pracy za granicą. Osoby, które planują wyjazd z kraju w celach zarobkowych bezwzględnie powinny zgłosić się do sprawdzonej i zaufanej agencji zatrudnienia.

zobacz także: praca tymczasowa – podstawowe informacje. Jak wygląda praca dorywcza oferowana przez agencję zatrudnienia?

Co oferuje agencja zatrudnienia?

Agencja pracy tymczasowej oferuje przede wszystkim szybki dostęp do wielu ofert pracy jednocześnie. Dzięki  Internetowi, w jednym miejscu zgromadzone są ogłoszenia firm z różnorodnych branży. Co ważne, praca przez agencję nie musi dotyczyć jedynie zawodów wymagających niewielkich kwalifikacji. Poza pracą na produkcji, w magazynie lub w call center, agencje mają też szeroką ofertę dla specjalistów. Proponują zatrudnienie, m.in. w księgowości, marketingu, administracji biurowej, IT czy HR.

Zaletą agencji pracy tymczasowej jest też pewność legalności zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą. Odnośnie do kwestii formalnych, istotna jest również możliwość zawarcia umowy o pracę. Dzięki niej, pracownikowi tymczasowemu przysługują wszystkie typowe przywileje pracownicze, choć w nieco ograniczonym stopni.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę