Agencja pracy tymczasowej to podmiot, który pełni funkcję pośrednika w poszukiwaniu zatrudnienia na określony czas. Współpraca z taką jednostką może być korzystna zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników. Co warto wiedzieć o agencji pracy tymczasowej i kto powinien pomyśleć o skorzystaniu z jej usług?

Osoby, które szukają zatrudnienia tylko na pewien czas, mogą zwrócić się do biura pośrednictwa pracy tymczasowej. Taka firma oferuje wiele zróżnicowanych ofert – zarówno dla specjalistów, jak i osób z małym doświadczeniem zawodowym. Współpraca z nią może być korzystna w przypadku poszukiwania zatrudnienia w Polsce oraz za granicą.

Czym jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej stanowi specjalny podmiot, który pośredniczy w zawieraniu współpracy między pracodawcami a osobami chętnymi do podjęcia zatrudnienia. Po jego stronie leży wiele ważnych obowiązków. Jak działa agencja pracy tymczasowej? Odpowiada ona za znalezienie i zrekrutowanie pracowników z uwzględnieniem potrzeb danej firmy, a następnie oddelegowanie ich do pracy w niej. Zajmuje się także wszystkimi ważnymi kwestiami formalnymi.

przeczytaj też: czym jest zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej? wady i zalety rozwiązania

Widoczna jest w tym specyfika pracy tymczasowej. Przy jej zawieraniu biorą bowiem udział aż trzy strony: agencja zatrudnienia, pracodawca użytkownik oraz pracownik. W praktyce dla osób zatrudnionych to biuro pracy tymczasowej stanowi pracodawcę w sensie prawnym, ponieważ odpowiada za ich umowy, wypłacanie wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS i całą obsługę kadrowo-płacową.

Warto przy tym pamiętać, że biura pośrednictwa pracy tymczasowej mogą mieć różny zakres działalności. Takie firmy mogą skupiać się na byciu pośrednikiem zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Jakie oferty oferują agencje pracy tymczasowej?

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej może dotyczyć wielu branż. Wbrew pozorom wśród ofert znajdują się nie tylko zajęcia związane z pracą fizyczną, zbieraniem owoców czy warzyw albo wykonywaniem obowiązków zawodowych na magazynie lub na produkcji. Choć są to oczywiście najpopularniejsze i najczęściej spotykane ogłoszenia, biuro pracy tymczasowej może też rekrutować specjalistów, np. z zakresu sprzedaży, administracji biurowej, HR-u, marketingu czy księgowości. W tych sektorach agencje czasami oferują też różnego typu staże i praktyki.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Czy warto podjąć współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Współpraca z agencją pracy tymczasowej opłaca się zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ci pierwsi dzięki skorzystaniu z jej usług mogą w łatwiejszy i szybszy sposób znaleźć zatrudnienie, które nie tylko odpowiada ich predyspozycjom i kwalifikacjom, lecz także jest elastyczne i łatwo je dostosować, np. do grafiku na studiach. Dotyczy to nawet osób bez doświadczenia zawodowego – biura pośrednictwa często są otwarte również na nie. Współpraca z takim podmiotem jest także korzystna w przypadku poszukiwania zajęcia zarobkowego poza Polską. Agencja pracy tymczasowej za granicą dba bowiem o wszystkie formalności związane z wyjazdem, a także często zapewnia transport oraz zakwaterowanie w innym kraju.

przeczytaj też: jakie są główne zasady zatrudniania pracowników tymczasowych?

Z kolei z perspektywy pracodawców, skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej pozwala na sprawniejsze znalezienie pracowników (również z zagranicy), którzy w pełni wpisują się w aktualne potrzeby przedsiębiorstwa. Ważny jest także fakt, że przeprowadzanie niekiedy żmudnej rekrutacji oraz załatwianie wszystkich formalności to obowiązki agencji pracy tymczasowej, co w dużym stopniu odciąża firmę.

Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej?

Zanim podejmie się współpracę z danym podmiotem, należy sprawdzić, czy działalność agencji pracy tymczasowej jest w ogóle legalna. W ten sposób można uniknąć przykrych rozczarowań i problemów. Warto więc przede wszystkim zweryfikować, czy przedsiębiorstwo znajduje się w KRAZ, czyli Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

przeczytaj też: co to znaczy praca tymczasowa? definicja, zasady, popularne zajęcia

Oprócz tego należy poczytać opinie na temat danej agencji pracy tymczasowej – można znaleźć je na wielu stronach internetowych. Warto także postawić na współpracę z podmiotem, który ma odpowiednią renomę i działa na polskim rynku już od dłuższego czasu.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę