Osoby poszukujące pracy oprócz stałego etatu mogą nastawić się na znalezienie zajęcia zarobkowego tylko na jakiś czas. W takim przypadku warto wybrać zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej – zwrócenie się do specjalnego podmiotu zewnętrznego może być bardzo korzystne. Z takiej opcji korzysta zwłaszcza kilka grup pracowników, m.in. studenci i osoby starsze.

Agencje pracy tymczasowej to specjalne firmy, które pomagają w znalezieniu zajęcia na czas określony. Dochodzi wówczas do powstania specyficznej formy zatrudnienia – w jej zawarciu biorą udział aż trzy strony. Ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. W wielu przypadkach praca przez agencję pracy tymczasowej jest jednak atrakcyjnym rozwiązaniem gwarantującym m.in. dużą dozę elastyczności i szansę na zdobycie nowych doświadczeń.

Na czym polega zatrudnienie pracownika przez agencję pracy tymczasowej?

Zatrudnienie pracownika przez agencję pracy tymczasowej podlega odpowiednim regulacjom. Jest to specyficzna forma współpracy, która różni się od standardowego podpisania umowy między pracownikiem a pracodawcą. W tym przypadku biorą w tym bowiem udział trzy strony. Są to: agencja pracy, pracodawca użytkownik oraz pracownik. Zatrudniana osoba podpisuje umowę z podmiotem zewnętrznym, czyli agencją, która oddelegowuje ją do pracy w danej firmie. Dba również o załatwienie wszelkich kwestii formalnych. Z kolei pracodawca użytkownik, choć musi wywiązywać się z obowiązków pracodawcy, robi to jedynie w zakresie wynikającym z podpisania umowy z agencją.

Zobacz również: Agencja pracy tymczasowej – co warto o niej wiedzieć? Dlaczego warto skorzystać z pośrednictwa pracy?

Dla kogo zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to dobre rozwiązanie?

Zatrudnianie przez agencję pracy staje się coraz popularniejsze. Jest też na nie całkiem spory popyt. Na tego typu współpracę decyduje się wiele grup. Przede wszystkim są to osoby uczące się, w tym studenci. Ze względu na zajęcia mają ograniczoną dyspozycyjność, co utrudnia im znalezienie stałej pracy na etacie. Praca przez agencję pracy tymczasowej daje im wówczas możliwość zarobku, np. w okresie wakacyjnym, bez konieczności zaniedbywania nauki.

Ponadto zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej to ciekawe rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie ukończyły 18. roku życia, jednak chcą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Wbrew pozorom oferty takiej pracy nie są wyłącznie skierowane do młodych. Stanowią również ciekawą opcję dla osób dojrzałych, np. po 50. roku życia, które mogą mieć większe trudności ze znalezieniem stałego zajęcia zarobkowego.

Praca przez agencję pracy tymczasowej to również dobry pomysł w przypadku pracowników, którzy w ostatnim czasie stracili dotychczasowe zatrudnienie i szybko potrzebują nowego źródła zarobków. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku osób, które od dłuższego czasu pozostają bezrobotne.

Warto także pamiętać, że praca w agencji pracy tymczasowej może dotyczyć zatrudnienia za granicą. Chcąc znaleźć zajęcie zarobkowe w innym kraju, warto więc zwrócić się do zewnętrznego podmiotu.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jakie zalety ma praca przez agencję pracy tymczasowej?

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to korzystne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • możliwość szybkiego i stosunkowo łatwego znalezienia pracy,
  • szansa na rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń, kompetencji i kwalifikacji,
  • elastyczność związana m.in. z szansą na wygodne ustalanie grafiku pracy,
  • w przypadku podpisania umowy o pracę tymczasową posiadanie tych samych praw co etatowi pracownicy (m.in. prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego),
  • szansa na wyższą pensję, jeśli pracodawca użytkownik potrzebuje szybko zatrudnić nową osobę,
  • krótki okres wypowiedzenia,
  • możliwość zdobycia stałej pracy bezpośrednio w danej firmie w przypadku dobrego zaprezentowania się pracodawcy.

Warto również pamiętać, że zatrudnienie przez agencję pracy może podjąć każdy. Nie ma tu ograniczeń wiekowych. Nie trzeba nawet posiadać doświadczenia zawodowego.

Czy zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej ma wady?

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej ma także swoje wady. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim brak stabilizacji w życiu zawodowym. Praca tymczasowa często wiąże się też z wykonywaniem mało ciekawych zadań, a także brakiem premii. Ponadto nie wszystkie agencje zapewniają świadczenia socjalne.

Przeczytaj także: na czym polega zatrudnienie na stałe przez agencję pracy? najważniejsze informacje

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę