Współcześnie wiele osób inwestuje w nieruchomości. Niektórym zależy na sprzedaży mieszkania i pomnażaniu zysków, a innym na wynajmie danego lokalu. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług home stagera.

Home staging to pojęcie z języka angielskiego, które nie ma polskiego odpowiednika. Można je najprościej zdefiniować jako profesjonalne przygotowanie nieruchomości (domu, mieszkania lub lokalu) do sprzedaży z zyskiem lub do wynajmu. Wszystkim tym zajmuje się home stager, czyli specjalista, który doradza klientom na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia.

Kim jest home stager i na czym polega home staging?

Home stager to osoba zajmująca się profesjonalnym przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Chodzi tu o wypromowanie mieszkania lub domu w taki sposób, by udało się jak najszybciej przeprowadzić korzystną transakcję. Cały proces home stagingu można więc traktować jako pewnego rodzaju inscenizację, przygotowanie odpowiedniej sceny zachęcającej klientów do zakupu. Właściciele lub mieszkańcy danej nieruchomości mają być tu aktorami i robić wszystko, aby potencjalni kupujący zdecydowali się na zakup lub wynajem. Home stager jest więc z jednej strony doradcą i ekspertem, a z drugiej architektem i specjalistą do wnętrz. Jego zadania różnią się w zależności od potrzeb klientów – niektórym zależy tylko na lekkim odświeżeniu wnętrz, a innym na dużych zmianach lub remoncie. Home stager powinien więc spojrzeć na daną nieruchomość w sposób bardzo szczegółowy, aby wychwycić wszelkie konieczne do modyfikacji elementy.

przeczytaj też: praca w handlu – jak zostać przedstawicielem handlowym?

W USA home staging został spopularyzowany przez Barbarę Schwarz, która pokazała, że wszystko da się sprzedać i nieruchomość należy traktować w kategoriach marketingowych. W Polsce proces ten jest znany od kilkunastu lat i dopiero zdobywa popularność. Ma to związek z coraz większym zainteresowaniem inwestowaniem w nieruchomości. Obecnie właśnie na sprzedaży lub wynajmie mieszkań można sporo zarobić, znacznie więcej niż na lokatach lub akcjach. Home staging zwykle składa się z kilku etapów, takich jak konsultacja z klientem i rozpoznawanie jego potrzeb, kalkulacja finansowa, remont albo odświeżanie nieruchomości, a także stylizowanie, dekorowanie, sprzątanie wnętrz i marketing. Home stager zajmuje się zarówno zlecaniem napraw różnych elementów, np. podłogi, dachu, jak i drobnymi sprawami, które wpływają na atrakcyjność danej nieruchomości. Do tych drobniejszych elementów można zaliczyć czystość pomieszczeń, odpowiednią muzykę i zapach, a także zadbanie o maksymalne nasłonecznienie pomieszczeń i jak najkorzystniejsze przedstawienie całej nieruchomości. 

Dlaczego warto skorzystać z home stagingu?

Dotychczasowe analizy wykazały, że zastosowanie home stagingu umożliwia sprzedaż nieruchomości w cenie około 10% wyższej niż wyjściowa, a dodatkowo w czasie o 40% krótszym niż w sytuacji, gdy właściciel lokalu nie zdecyduje się na home staging. W tym kontekście skorzystanie z usług home stagera może być po prostu opłacalne, zwłaszcza w przypadku osób, którym zależy na szybszej sprzedaży nieruchomości. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne dla klientów, dlatego też jak najlepsze wypromowanie danego lokalu i zachęcenie potencjalnych nabywców do transakcji stanowi wręcz konieczność – wówczas szanse na sprzedaż lub wynajem znacznie wzrastają. Zwykle działania home stagera pomagają w zmianie nieruchomości niewielkim kosztem, a to sprawia, że popularność takich usług cały czas rośnie.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy