Praca fizyczna jest nieodłącznym elementem wykonywania zawodów związanych z branżą produkcyjną. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk niższego szczebla. W związku z tym, zajęcie to nie będzie odpowiednie dla każdego. Mimo to, coraz więcej ludzi wykazuje zainteresowanie profesją pracownika produkcji. Związane jest to ze stosunkowo dobrymi warunkami pracy, a także możliwością zdobywania ciekawych doświadczeń i szansą na szybki awans.

Czym zajmuje się pracownik produkcji?

Praca na produkcji związana jest z funkcjonowaniem przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem różnorodnych produktów i sprzętów. Dotyczy to, m.in. firm motoryzacyjnych, elektronicznych, budowlanych, chemicznych czy FMCG. Na czym jednak polega praca na produkcji?

Typowy pracownik produkcji niższego szczebla traktowany jest jako pracownik fizyczny. Zajmuje się on najczęściej pracą przy linii produkcyjnej. Do jego głównych zadań należy wykładanie towarów na taśmę produkcyjną, etykietowanie ich, a następnie pakowanie. Wśród obowiązków na tym stanowisku można także znaleźć przeprowadzanie kontroli jakości produktów oraz uzupełnianie bazy danych. Ostatnim elementem pracy na produkcji jest w tym przypadku załadunek towarów i odpowiednie przygotowanie ich do wysyłki.

Często jednak rola pracowników produkcji jest bardziej złożona. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują na stanowisku operatora maszyn. W tym przypadku, do głównych zadań należy obsługa specjalistycznych urządzeń, a także realizacja planów produkcyjnych według odgórnie narzuconych wytycznych. Ponadto, operator maszyn zajmuje się konserwacją i  kontrolą techniczną sprzętu produkcyjnego, a także ma obowiązek zgłaszania wszelkich awarii i usterek. Powinien również na bieżąco wypełniać dokumentację dotyczącą pracy maszyn oraz kontrolować jakość wytwarzanych produktów. Wszystkie zadania pracownika produkcji muszą być wykonywane w zgodzie z przepisami BHP.

Zobacz także: praca jako operator CNC

mamy dla Ciebie oferty pracy na produkcji

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy na produkcji. Pokierujemy Cię w stronę pracy pełnej korzyści. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy

Kto może wykonywać zawód pracownika produkcji?

W przypadku pracy fizycznej, nie trzeba legitymować się specjalnymi kwalifikacjami. Często nie jest również wymagane wcześniejsze doświadczenie. Pracownik fizyczny powinien mieć jednak  przynajmniej wykształcenie zawodowe. Wymaga się od niego również sprawności fizycznej, zdolności manualnych oraz bardzo dobrej organizacji pracy. Przydatna jest także umiejętność pracy w grupie, dokładność i zaangażowanie.

Z kolei operator maszyn powinien ukończyć przynajmniej szkołę średnią, najlepiej o profilu technicznym. Oprócz tego, podstawowym wymogiem jest umiejętność obsługi konkretnych urządzeń produkcyjnych. Musi być ona poświadczona odbytymi kursami i wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Ponadto od pracownika produkcji wymaga się znajomości zasad BHP oraz dużej odpowiedzialności.

Zobacz także: Praca jako operator produkcji

Możliwości rozwoju pracownika produkcji

Praca na produkcji traktowana jest zazwyczaj jako zajęcie dorywcze lub sezonowe. W związku z tym wiele osób decyduje się na podjęcie zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej. Warto jednak wiedzieć, że branża produkcyjna oferuje duże możliwości rozwoju. Firmy często już na wstępie przedstawiają konkretną ścieżkę kariery. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i nowych umiejętności, pracownik produkcji może, np. objąć stanowisko team leadera, a z czasem nawet kierownika lub managera produkcji. Osoby legitymujące się wykształceniem wyższym mają z kolei szansę na zdobycie posady inżyniera produkcji i dalszy rozwój w kierunku stanowisk kierowniczych i dyrektorskich.

przeczytaj też: na czym polega praca na produkcji?

Warto również wiedzieć, że wiele agencji zatrudnienia oferuje możliwość podjęcia pracy na produkcji za granicą. W takim przypadku można liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie i zdobycie międzynarodowego doświadczenia. Choć jest to najczęściej zatrudnienie tymczasowe, może być ono świetnym początkiem zarówno krajowej, jak i zagranicznej kariery.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę