Orzeczenie o niepełnosprawności to formalny dokument, na podstawie którego zostaje się oficjalnie uznanym za osobę niepełnosprawną. O jego wydanie można ubiegać się w dowolnym momencie. Warto przy tym pamiętać, że orzeczenie o niepełnosprawności dziecka zazwyczaj nie zawiera określenia stopnia tej niepełnosprawności. Takie rozwiązanie stosowane jest jedynie w przypadku osób powyżej 16. roku życia.
Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
Nie każde naruszenie sprawności organizmu musi być powodem do wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Tego typu dokument mogą uzyskać ludzie, których ograniczenia sprawiają, że są niezdolni do pracy zarobkowej lub wymagają stanowiska dostosowanego do ich potrzeb, wymagają opieki lub pomocy ze strony innych osób, a także mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności i potrzebują urządzeń, które umożliwią im prawidłowe funkcjonowanie.
Nie istnieje zamknięta lista chorób, z powodu których wydaje się orzeczenie o niepełnosprawności. Podstawą do uzyskania tego dokumentu mogą być jednak przypadłości z takich grup schorzeń jak m.in.:
- upośledzenia umysłowe (o minimum umiarkowanym stopniu);
- niektóre choroby psychiczne, np. zaburzenia psychotyczne, zespoły otępienne, trwałe zaburzenia lękowe o dużym nasileniu;
- zaburzenia mowy i głosu, utrudniające komunikację,
- zaawansowane choroby słuchu;
- wybrane choroby narządu wzroku, układu pokarmowego i moczowo-płciowego;
- dysfunkcje narządu ruchu;
- epilepsja,
- choroby układu krążenia i oddechowego (o ile wiążą się z powikłaniami);
- niektóre choroby i zaburzenia neurologiczne.
przeczytaj też: Renta inwalidzka – kto może ją otrzymać?
Należy przy tym pamiętać, że orzekanie o stopniu niepełnosprawności ma na celu nie tylko ocenę stanu zdrowia danej osoby. Istotne jest również uwzględnienie różnych aspektów funkcjonowania człowieka – nie tylko fizycznych i psychicznych, lecz także związanych z życiem w społeczeństwie.
Mamy dla Ciebie pracę
Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.
aktualne oferty pracyOrzeczenie o stopniu niepełnosprawności – jakie są rodzaje?
Orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka w wieku do lat 16 nie wyznacza stopnia ograniczenia. W przypadku osób, które przekroczyły tę granicę wiekową, wyróżnia się:
- lekką niepełnosprawność,
- umiarkowaną niepełnosprawność,
- znaczną niepełnosprawność.
Od tego, jak zostanie zakwalifikowana dysfunkcja, zależą m.in. przyznawane z jej tytułu ulgi i świadczenia.
Do kogo należy orzekanie o niepełnosprawności?
Orzecznictwo o niepełnosprawności leży w gestii odpowiednich instytucji. Pierwszą instancją są powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Drugą natomiast – wojewódzkie zespoły ds. orzekania niepełnosprawności. Ostatnie odwołanie od decyzji organów można skierować do jednego z rejonowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.
Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Aby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, należy dopełnić odpowiednich formalności. Konieczne jest przygotowanie potrzebnych dokumentów, wśród których znajdują się:
- wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
- zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza (należy pamiętać, że jest ono ważne przez maksymalnie 30 dni od chwili wystawienia);
- kopie dokumentów, które stanowią potwierdzenie stanu zdrowia (należy do nich dokumentacja medyczna i inne dokumenty, m.in. opinie od specjalistów).
przeczytaj też: jak przygotować wniosek o podwyżkę? sprawdzone porady
Zarówno wzór wniosku, jak i zaświadczenia do wypełnienia przez lekarza są dostępne w siedzibie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności lub na jego stronie internetowej. Wszystkie dokumenty należy złożyć w placówce.
Aby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, trzeba udać się na specjalną komisję. Pismo wyznaczające jej termin otrzymuje się maksymalnie po miesiącu (lub dwóch miesiącach w przypadku skomplikowanego przypadku) od chwili złożenia kompletnego wniosku. Podczas posiedzenia specjaliści wnikliwie zapoznają się z całą dokumentacją. Decyzja o przyznaniu orzeczenia o niepełnosprawności powinna zostać dostarczona w ciągu 14 dni od daty odbycia się komisji.