Młodzi polscy pracownicy mogą skorzystać z wygodnych ułatwień, które pozwolą im na osiąganie wyższych dochodów. Obowiązuje ich bowiem tzw. ulga dla młodych, znana też jako zerowy PIT dla młodych. Oznacza ona zwolnienie z podatku do 26. roku życia. Jakie są jej zasady i kto w praktyce może z niej skorzystać?

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych Polaków, polski rząd zdecydował się na wprowadzenie zwolnienia z podatku do 26. roku życia. Takie działanie ma na celu zachęcić świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich lub studentów do podejmowania aktywności zawodowej w firmach zlokalizowanych w kraju. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne.

Na czym polega zwolnienie z PIT do 26. roku życia?

Zwolnienie z PIT do 26. roku życia zostało wprowadzone w ramach programu „Bez PIT dla młodych”, który jest nastawiony na motywowanie do rozpoczęcia aktywności zawodowej i szukania pracy na terenie Polski. Dzięki takiemu udogodnieniu młodzi pracownicy nie muszą odprowadzać podatku dochodowego. Aby skorzystać z tej ulgi, nie trzeba też wypełniać żadnych specjalnych dokumentów czy formularzy – jest ona naliczana automatycznie. Żeby jednak móc otrzymać takie zwolnienie podatkowe do 26. roku życia, należy spełnić kilka warunków – wiek jest tylko jednym z nich.

Kogo dotyczy zwolnienie z podatku do 26 lat?

Aby otrzymać zwolnienie z podatku do 26. roku życia, poza kryterium wiekowym należy spełnić warunek dotyczący źródła dochodów. Na taką ulgę mogą liczyć wyłącznie osoby, które otrzymują wynagrodzenie ze względu na:

  • wykonywanie pracy (w ramach umowy o pracę, a także na podstawie stosunków: służbowego, spółdzielczego lub pracy nakładczej);
  • zawarcie umowy zlecenia z osobą fizyczną prowadzącą własną firmę, osobą prawną lub jednostkami o charakterze organizacyjnym, które nie mają osobowości prawnej;
  • odbywanie praktyk absolwenckich lub stażu o charakterze uczniowskim (przychody z ich tytułu włączono do możliwości skorzystania ze zwolnienia z PIT w 2021 roku).

Jak widać, istnieje wiele sytuacji, w których możliwe jest zwolnienie z PIT do 26. roku życia.

Warto wiedzieć: Przychód a dochód - czym się od siebie różnią?

Mamy dla Ciebie pracę

Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.

aktualne oferty pracy

Komu nie przysługuje zwolnienie z podatku do 26. roku życia?

Warto także wymienić pracowników, których nie obejmuje specjalna ulga dla młodych. Zwolnienia z podatku dochodowego do 26. roku życia nie otrzymają osoby wykonujące obowiązki zawodowe na podstawie umowy o dzieło. Nie mogą też z niego skorzystać młodzi przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zwolnienie od podatku do 26. roku życia a limit przychodów

Należy zaznaczyć, że przychody zwolnione z podatku do 26. roku życia nie mogą przekroczyć wyznaczonego limitu zarobków. Prawo jasno określa tutaj ograniczenie kwotowe. Zgodnie z przepisami, z ulgi mogą skorzystać młodzi pracownicy, którzy w ciągu całego roku podatkowego otrzymali maksymalnie 85528 zł brutto. Przeliczając to na miesięczne zarobki, nie powinny one przekraczać 7127 zł brutto. Warto jednak wiedzieć, że pod uwagę bierze się wyłącznie podany limit roczny. Jeżeli zatem dana osoba była zatrudniona krócej niż rok, jednak miesięcznie zarabiała więcej, wciąż będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku do 26 lat, jeśli nie przekroczyła łącznej kwoty 85528 zł. Limit ten odnosi się do zarobków ze wszystkich źródeł uprawniających do ulgi.

Na początku 2022 roku, wraz z wdrożeniem programu Polski Ład, wprowadzono znaczące modyfikacje podatkowe – m.in. zwiększono kwotę wolną od podatku z 85528 zł do 120000 zł. W przypadku zwolnienia z podatku osób do 26. roku życia nic się jednak nie zmieniło. Górna wartość limitu PIT-u dla młodych wciąż jest taka sama i wynosi 85528 zł. Pracownicy przekraczający tę kwotę powinni opłacać podatek zgodnie z obowiązującą skalą podatkową.

Warto wiedzieć: Badanie randstad: mniejsza satysfakcja z płac w 2022 mimo zeszłorocznych podwyżek

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę